راهبردهای حل مسئله قسمت سوم

راهبردهای حل مسئله :سازمان دهی و مرتب کردن عددها و اطلاعات مسئله در یک جدول و یا نمودار , ما را یاری می کند تا بتوانیم با کشف الگویی در آ« ها به مجهولات دست یابیم . این کار یکی از روش های موثر و ساده ولی بسیار مفید برای حل مسئله هاست .

شما با تهیه فهرست جدول و نمودار می توانید اعداد و ارقام داده شده در مسئله ها را مرتب کنید .در یک جدول نظام دار اعداد با نظمی منطقی در کنار هم قرار می گیرند به طوری که جا به جا شدن هر یک از آن ها در جدول نظام را به هم می زند . بنابراین ترتیب قرار گرفتن اطلاعات در جدول مهم است . هم چنین از این جدول ها در اثبات فرمول های مورد استفاده در مباحث مختلف استفاده می شود .

یکی از ویژگی های جدول نظام دار این است که اطمینان داریم همه ی حالت های ممکن برای مسئله فایده های استفاده از جدول نظام دار را در حل چند مسئله خواهیم دید :

مثال  در شکل زیر چند پاره خط می توانید نام ببرید ؟

جدول نظام دار راهبردهای حل مسئله

م               ن                   و                    ه               ی

از نقطه ((م)) شروع می کنیم و هر تعداد پاره خط که می توانیم با این نقطه نشان دهیم را در جدول می نوسیم . برای نقاط هم همین کار را انجام می دهیم .

نقطه اول پاره خط نقطه دوم پاره خط نام پاره خط
مممم نوهی ((م ن))((م و ))(( م ه))(( م ی ))
ننن وهی (( ن و ))(( ن ه ))((ن ی ))
وو هی (( و ه ))(( و ی ))
ه ی (( ه ی ))

 

راهبردهای حل مسئله

مثال دوم  : امین سه شلوار به رنگ های سفید و مشکی و سرمه ای دارد . همین طور چهار پیراهن به رنگ های سبز و زرد و آبی و قرمز نیز دارد . برای شرکت در جشن تولد دوستش از پدرش پرسید : (( کدام شلوار را با کدام پیراهن بپوشم ؟)) پدر گفت : امتحان کن ببین کدام یک برای پوشیدن مناسب ترند . اگر هر بار امتحان کردن یک شلوار و یک پیراهن ۵ دقیقه طول بکشد . امین چند ساعت دیگر حاضر می شود ؟

 

 

حالت شلوار پیراهن
اول دوم سوم چهارم سفیدسفیدسفیدسفید سبز زرد آبی قرمز
پنجم ششم هفتم هشتم مشکی مشکی مشکی مشکی سبز زرد آبی قرمز
نهم دهم یازدهم دوازدهم سرمه ای سرمه ای سرمه ای سرمه ای سبز زرد آبی قرمز

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code